Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2013

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26-27/01/2013

Β ΑΝΔΡΩΝ
 ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΡΔΙΚΚΑ – ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ 77-71 (κα 62-62)
Την πρώτη της νίκη στην κατηγορία πέτυχε η ομάδα της Ελπίδας επί της νεανικής ΑΕ Κοζάνης με 77-71. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Ελπίδα μπροστά στο σκορ με 21-20. Στον 3ο δεκάλεπτο με ένα σερί 22-3 η Ελπίδα φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα, όμως οι Κοζανίτες άρχισαν να πιέζουν και τα συνεχή λάθη της Ελπίδας (αμυντικά και επιθετικά) έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες της ΑΕΚ στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου με 2 διαδοχικά ξεμαρκάριστα  τριποντά να οδηγήσουν  τον αγώνα στην παράταση.
Εκεί μίλησε η εμπειρία τον παικτών της Ελπίδας που με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αλεξίου πήραν την νίκη.
*1: Στο τέλος οι παίκτες της Ελπίδας αφιέρωσαν την νίκη στον Στέλιο Λειβαδίτη(τραυματίστηκε σοβαρά στα χέρια, θα απουσιάσει 2 μήνες από τις αγωνιστικές δραστηριότητες της  ομάδας)
*2:  Ο Μήτσος μετά την τιμωρία των 4 αγωνιστικών έδωσε νέα πνοή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας.
*3: 9/9 για την ομάδα της Ελπίδας.  Τηρήθηκε η παράδοση που έχει η ομάδα(της καταλογίζετε  τουλάχιστον 1 αντιαθλητικό ή  τεχνική ποινή)
*4:  Άψογη  η διαιτησία των Κουρρή και Ραδουνισλή (αναγνωρίστηκε και από τις 2 ομάδες)
Τα δεκάλεπτα: 11-11, 10-09, 22-09, 19-33, Π 15-09
Ελπίδα(21/37 βολές): Καλαμήτσος 8, Φραγκουλίδης 26, Τσαγκάνης 12, Αλεξίου 16(4), Κούσης 8, Μπισούκης 7
ΑΕ Κοζάνης (18/38 βολές): Τριτσκας 14, Γκανάτσιος 12(1), Γκιάτας 16(2),   Ζιάμπας 7, Κατίδης 10, Δέλλιος 8, Κτενίδης 4